Terapia miofunkcjonalna w naszej Poradni!

Drodzy rodzice!

Państwa dziecko właśnie rozpoczyna terapię miofunkcjnalną. Co to jest zaburzenie miofunkcjonalne?

  • Nieprawidłowy wzorzec ruchowy języka i warg w trakcie połykania. Podczas każdego aktu połykania (1000 – 2000 razy dziennie) język paradoksalnie porusza się do przodu i napiera z siłą 4 ton w ciągu 24 godzin na zęby albo między zęby,
  • Niekorzystne stany napięcia mięśniowego w obszarze ust, które prowadzą np. do tego, że język nie może utrzymać fizjologicznej prawidłowej pozycji spoczynkowej.

Terapia powinna umożliwić Państwa dziecku utrwalenie prawidłowej pozycji spoczynkowej (co może zapobiec nieprawidłowemu ustawieniu zębów), wreszcie prawidłowe połykanie i mówienie. Aby osiągnąć ten cel, bardzo ważne jest aby dziecko, prócz terapii w gabinecie, także w domu regularnie powtarzało nowo wypracowane ćwiczenia.

Z doświadczenia uważamy, że w celu wypracowania korzystnego rytmu terapii konieczne jest, by ćwiczyć trzy razy dziennie.

Podstawowa zasada: lepiej wykonać mniej ćwiczeń ale całkowicie i dokładnie (np. ćwiczenie przez 5 minut trzy razy dziennie już przyniesie skutek), niż robić wszystkie ćwiczenia – krótko, „pobieżnie”!

Na czym polega terapia miofunkcjonalna?

Polega ona na zastosowaniu kompleksowego i ustrukturyzowanego programu wg A. Kittel skupiającego się na wypracowaniu prawidłowych wzorców warg i języka w pozycji spoczynkowej, a także  na prawidłowym połykaniu. Pracę terapeutyczną prowadzi się w oparciu o Bloki ćwiczeń.

autor:Barbara Gajecka-Machała - logopeda